English (United States) Nederlands (Nederland) Español (España) Deutsch (Deutschland) Dansk (Danmark) Français (France)
Analyses met meerwaarde Registratieformulier analyses Altic

Weten wat uw gewas nodig heeft. Daar draait het om bij analyses. In samenwerking met Altic heeft Horticoop een assortiment analyses samengesteld, die op uw wensen zijn afgestemd. Altic is geaccrediteerd volgens ISO 17025 voor de verrichtingen beschreven in de scope (L360)*. Via Altic krijgt u de analyseresultaten op een overzichtelijke manier gepresenteerd. De uitslagen kunnen binnen een dag na de analyse naar u en uw voorlichter verzonden worden. Dit kan per e-mail, fax of post. Naast de gebruikelijke water- en grondanalyses, kan Horticoop u nog meer bieden. Zo kunnen wij uw gewas scannen op schimmels en bacteriën. Enkele van deze analyses worden hieronder toegelicht.

FAQ
2.    Is er een analysemethode die geschikt is voor het bepalen van voedingselementen in de teelt van orchidee/phaleanopsis? 

ALTIC analyseert en Horticoop adviseert
De analyses leggen de basis voor een succesvolle teelt. Met uw meststoffenspecialist bepaalt u de beste voedingsamenstelling voor uw planten. Uw gewasbeschermingspecialist helpt u bij het bepalen van de beste manier
om schimmels en bacteriën effectief te bestrijden.
  
Hieronder ziet u een overzicht aan van de meest voorkomende analyses waar wij u mee van dienst
kunnen zijn. Maar ook andere testen, zoals bijvoorbeeld een fluoranalyse of een meststoffen
analyse, kunt u door ons laten verzorgen.

Wateranalyse (Voorbeeld analyse
In een wateranalyse wordt de voedingssamenstelling van het water in de mat of drainwater
geanalyseerd. U kunt kiezen uit een wateranalyse mét of zonder bemestingsadvies.
Tevens kunt u ervoor kiezen om uw watermonster te laten nemen.
 
Grondanalyse(Voorbeeld analyse
In een grondanalyse (kasgrond of potgrond) worden de in de grond aanwezige wateroplosbare
voedingselementen gemeten. Hieraan gekoppeld kunt u een bemestingsadvies laten maken.
Ook hierbij kunt u ervoor kiezen om uw grondmonster te laten nemen.
 
Grondanalyse Spurway (Voorbeeld analyse)
Voor een grondanalyse Spurway wordt een andere analysemethode toegepast dan bij een standaard
grondanalyse. Bij de methode worden de voor de plant daadwerkelijk beschikbare
voedingselementen gemeten.
 
Plantsapanalyse(Voorbeeld analyse
Om te bepalen hoeveel voedingselementen door de plant opgenomen worden, is een plantsapanalyse
een goede optie. Hierbij worden de in het plantsap aanwezige voedingselementen gemeten.
Zo is zichtbaar wat de plant opneemt. Een tekort of een overmaat aan een bepaald
voedingselement, wordt in een vroegtijdig stadium gesignaleerd.
 
Drogestofanalyse(Voorbeeld analyse)
Hiermee worden alle in de plant aanwezige voedingselementen in beeld gebracht. Dus ook de
voedingselementen die weggebouwd zijn in celstructuren. Dit is ideaal om gebreks- en/of overmaatverschijnselen
op te sporen.

Residu-analyse(meer info
Met een residu-analyse kan worden aangetoond of er (resten van) werkzame stoffen van gewasbeschermingsmiddelen in grond, veldgewas of geoogst product aanwezig zijn. 

DNA Previscan
Dit is een snelle scan (binnen twee dagen uitslag) die standaard op 9 belangrijke
schimmels zoals botrytis, fusarium en verticillium test.
 
DNA Multiscan schimmels
Een test op maar liefst 54 verschillende schimmels.
 
DNA Multiscan bacteriën
Een test op 12 verschillende bacteriën.
 
DNA Combiscan
Een complete toets om zowel te testen op de aanwezigheid van voor
uw gewas schadelijke schimmels als op bacteriën. De analyse kan
worden uitgevoerd in plantmateriaal, grond of drainwater.

Instructies voor het nemen van:
- een matmonster glastuinbouw
- een bodemmonster glastuinbouw
- een potgronsmonster glastuinbouw
- een plantsap of droge stofmonster groenteteelt
- een plantsap of droge stofmonster bloementeelt

 
Contactinformatie
Voor meer informatie kunt u terecht bij de volgend personen op de Customer service: 
Voor regio 1 zijn dit: Rolf van Eijsden(r.vaneijsden@horticoop.nl)
Voor regio 2 is dit: Robert Pijpers( r.pijpers@horticoop.nl)
Voor regio 3 is dit: Nico Geurts.( n.geurt@horticoop.nl
Daarnaast zijn Jacco Post (j.post@horticoop.nl) en Claudia Zuur c.zuur@horticoop.nl) verantwoordelijk voor de communicatie naar Altic en de registratie van klant gegevens.
Ook het regelen van poststukken en overige zaken lopen via Jacco Post.

*Deze accreditatie, voorheen beter bekend als STERLAB, is een belangrijke erkenning op laboratoriumgebied. Naast een beoordeling van het kwaliteits- en managementsysteem heeft ALTIC ook op vaktechnisch gebied aangetoond te voldoen aan de hoge kwaliteitscriteria, zoals deze zijn vastgelegd in de internationale norm voor testlaboratoria..


1.    Welke analysemethode(n) kan ik het beste gebruiken om de teelt op steenwol te sturen?
Voor het verkrijgen van een goed inzicht in de nutriëntenstroom is het van belang te beschikken over de volgende analyses (“meet wat je geeft”):
·         Drain- of matwateranalyse
·         Analyse van het uitgangswater
·         Druppelwater analyse
·         Bronwater
·         Osmose
 
 
2.    Is er een analysemethode die geschikt is voor het bepalen van voedingselementen in de teelt van orchidee/ phaleanopsis?
Om inzicht te krijgen in het relatief lage voedingsniveau waarin de teelt van orchidee/ phaleanopsis plaats vindt kan het beste een Spurway-analyse gedaan worden op de bark. Met een normaal water extract (1 op 1,5 extractie-methode) wordt veelal onder de meetgrens gemeten. Met de Spurway-methode wordt het wortelmilieu nagebootst waardoor er meer elementen in oplossing komen die beschikbaar zijn voor de plant.
 
 
3.    Ik heb een gebrekverschijnsel in mijn gewas, wat kan ik het beste analyseren om er achter te komen welk element het probleem veroorzaakt?
Voor het analyseren van een gebrekverschijnsel is het in eerste instantie belangrijk te weten waar in de plant het verschijnsel plaats vindt. Komt het voor in het oude blad dan zal het een mobiel element zijn: vanuit het voedingsmedium is geen aanvoer waardoor het jonge blad de oude bladeren leeg trekt. Neem hier een droge stof analysewww.altic.nl zijn plukinstructies te vinden voor het nemen van gewasmonsters. van zowel het jonge als het oude blad. Komen de symptomen voor in het jonge blad dan is het gebrek het gevolg van een tekort van immobiel element. Er kan dan worden volstaan met een plantsapanalyse van de jongsvolgroeide bladeren. Altic heeft van diverse gangbare gewassen referentie cijfers. Op
 
 
4.    Voor mijn bloemen-/ groenteteelt in de vollegrond(Kasgrond) ben ik opzoek naar een gedegen onderzoeksmethode die de elementen goed in beeld kan brengen.
Voor het analyseren van voedingselementen in de vollegrond kan gebruik worden gemaakt van de volgende analysemethoden:
·         1 op 2 volume extractie methode, hierbij wordt 1 deel grond geëxtraheerd met 2 delen demiwater.
·         Algemeen bodemonderzoek, deze methode is geschikt voor het bepalen van de voorraad aan elementen in de bodem, het verschil met bovenstaande methode is dat bij een 1 op 2 volume extractie methode de elementen worden gemeten die van het klei-humus-complex worden afgespoeld. Bij een Algemeenbodemonderzoek wordt van ieder afzonderlijk gemeten element de buffer in de bodem gemeten, deze methode is goed om eens in de 4 jaar te laten uitvoeren, of bij teeltwisselingen.
·         Spurway-bodemanalyse, Deze methode is zeer geschikt om de voor de plant beschikbare hoeveelheid elementen(hoofd- + sporenelementen) in de bodem vast te stellen. In het bijzonder op gronden met kleideeltjes wordt een beter inzicht verkregen in de actuele voedingstoestand.
 
 
5.    Ik heb het vermoeden dat er schadelijke schimmels/bacteriën in het voedingswater aanwezig zijn, wat kan ik hieraan doen?
Voor het uitvoeren van een gerichte schimmel-/ bacteriebestrijding is het van belang te weten om welke schimmel/ bacterie het gaat. Daartoe kan een watermonster aangeboden worden voor een DNA-multiscan.
 
 
6.    Ik heb een zieke plant! “Hoe kom ik erachter wat de plant mankeert?”
DNA Multiscan kan hier duidelijkheid overgeven.
 
 
7.    De meststofbakken zijn weer gevuld en er ontstaat een neerslag, hoe weet ik waaruit deze neerslag bestaat?
Bij Altic kunt u een monster van de neerslag aanbieden, er worden verschillende oplosmiddelen gebruikt om de neerslag op te lossen en vervolgens te analyseren
 
 
8.    Ik laat de analyses verzorgen bij Altic, kan mijn voorlichter ook een kopie krijgen van mijn analyses?
Ja, dat kan. U als tuinder moet dan Altic toestemming geven dat kopieën van uw analyses doorgestuurd mogen worden naar uw voorlichter.
 
 
9.    Ik wil graag (regelmatig) analyses doen bij Altic, hoe komen de monsters bij Altic?
·         Voor regio 1 zijn dit: Rolf van Eijsden(r.vaneijsden@horticoop.nl) Tel:010-5241691
·         Voor regio 2 is dit: Robert Pijpers( r.pijpers@horticoop.nl) Tel: 010-5241649
·         Voor regio 3 is dit: Nico Geurts.( n.geurt@horticoop.nl) Tel: 088-2244893
·         Daarnaast zijn Jacco Post (j.post@horticoop.nl) Tel: 010-5241663 en Claudia Zuur c.zuur@horticoop.nl) Tel: 010-5241629 verantwoordelijk voor de communicatie naar Altic en de registratie van klant gegevens.Ook het regelen van poststukken en overige zaken zullen via Jacco Post verlopen.
 
 
10.Wat is de basis die ten grondslag ligt aan de bemestingsadviezen die Altic geeft bij de water- en grondanalyses?
Uitgangssituatie van de adviezen die Altic geeft bij water- en grondanalyses zijn de diverse bemestingsadviesbases van het Proefstation voor Bloemisterij en Glasgroente. Hierbij wordt doorgaans een advies gemaakt voor een A- en B-baksysteem met het door u gebruikte meststoffenpakket.
 
 
11.De analyse die ik door Altic laat uitvoeren wil ik alleen maar digitaal ontvangen, kan dat?
Ja, dat is mogelijk, de resultaten worden alleen per e-mail verstrekt. Bij deze e-mail is tevens een document gevoegd met een digitaal historisch overzicht waarin naast de vermelding van voorgaande analyses van de betreffende afdeling ook grafisch per element het verloop is weergegeven. Op www.altic.nl kunt u daar een voorbeeld van vinden.
 
 
12.Welke gegevens krijg ik wanneer ik een analyse laat doen door Altic?
Een complete analyse inclusief hoofd- en sporenelementen.
 

Horticoop, Lentse Potgrond en Slingerland Potgrond zijn onderdeel van  Coöperatief Koninklijk Tuinbouwcentrum Horticoop u.a.

©2009-2013 Horticoop  |  Disclaimer  |  Algemene voorwaarden